Inwigilacja Ryszarda Hrywniaka przez Służbę Bezpieczeństwa w latach 1984-1990
Aparat Represji w Polsce Ludowej 1944-1989, Nr 1(17) (2019), strony: 217-231
Data publikacji: 2023-03-28
Abstrakt
W artykule przedstawiono jedną z metod inwigilacji obywateli przez komunistyczną Służbę Bezpieczeństwa (SB) w PRL. Przykładem jest sprawa Ryszarda Hrywniaka, który był mieszkańcem Wałcza. Został on skazany za próbę ujawnienia informacji wojskowej obcemu wywiadowi. Po osadzeniu w więzieniu, w latach 1984-1990 był osobą inwigilowaną przez komunistyczną Służbę Bezpieczeństwa. Prowadzono wobec niego Kwestionariusz Ewidencyjny (KE) o kryptonimie „Ambasador”, w którym odnotowywano przebieg inwigilacji oraz zebrane informacje. Głównym ich źródłem były doniesienia tajnych współpracowników oraz obserwacja funkcjonariuszy SB. Przez cały okres inwigilacji nie udało się uzyskać dowodów działalności szpiegowskiej. Służby specjalne zebrały wiele informacji o jego działalności i zainteresowaniach w życiu prywatnym. Kwestionariusz ewidencyjny Ryszarda Hrywniaka został zakończony z powodu braku dowodów na jego działalność antypaństwową. Zgromadzona dokumentacja znajduje się obecnie w Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu.
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0
Inne teksty tego samego autora
- Przemysław Bartosik, Sprawa operacyjnego rozpracowania o kryptonimie „Małgorzata” – kulisy nawiązania gry kontrwywiadowczej z Federalną Służbą Wywiadowczą RFN , Aparat Represji w Polsce Ludowej 1944-1989: Nr 18 (2020)