Przestępstwa popełnione przez funkcjonariuszy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Krasnymstawie. Przyczynek do badań
Aparat Represji w Polsce Ludowej 1944-1989, Nr 1(16) (2018), strony: 153-176
Data publikacji: 2023-03-28
Abstrakt
W pierwszych latach formowania się systemu tzw. demokracji ludowej dochodziło do licznych przestępstw, dokonywanych przez funkcjonariuszy urzędów bezpieczeństwa publicznego. Ludzie - których komunistyczna propaganda przedstawiała jako strażników ładu społecznego - byli w dużej mierze bezwzględną grupą przestępczą, która torturowała i niejednokrotnie mordowała przeciwników politycznych nowej władzy. Poczucie bezkarności sprawiało, że funkcjonariusze niejednokrotnie przekraczali swoje uprawnienia służbowe i w sposób siłowy załatwiali swoje osobiste porachunki. Niemożliwe jest precyzyjne określenie skali przestępstw dokonanych przez UB, ponieważ sprawy te były skrzętnie tuszowane w ramach wewnętrznych postępowań dyscyplinarnych, a zbrodniarze bardzo rzadko odpowiadali za swoje czyny przed ówczesnym wymiarem sprawiedliwości. Jeżeli dochodziło do skazania, to wyroki jakie zapadały były skandalicznie niskie w porównaniu do popełnionego czynu.
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0
Inne teksty tego samego autora
- Daniel Piekaruś, Artur Piekarz, Śmierć i zapomnienie. Losy ciał poległych „bandytów” , Aparat Represji w Polsce Ludowej 1944-1989: Nr 1(13) (2015)