Procedura recenzyjna

Zasady recenzowania publikacji dla INRR

  1. Wszystkie nadesłane materiały są wstępnie oceniane przez członków redakcji pisma. Redakcja zastrzega sobie na tym etapie zwrócenie tekstu autorowi do wniesienia poprawek lub uzupełnień. Zaakceptowane artykuły są przekazywane recenzentom w dziedzinie, której dotyczy recenzowany tekst. O przekazaniu tekstu do recenzji bądź rezygnacji z publikacji redakcja informuje autora. W wyjątkowych, uzasadnionych przypadkach redakcja może zadecydować o odstąpieniu od postępowania recenzyjnego. Dotyczy to przedruków z publikacji recenzowanych, które już przeszły procedurę oceny, zapisów debat, wywiadów wzgl. rozmów redakcyjnych, listów.
  2. Do oceny artykułów naukowych powołuje się dwóch niezależnych recenzentów. Jednym z recenzentów zazwyczaj będzie pracownik Instytutu Pamięci Narodowej, a drugim osoba, która nie jest zatrudniona w Instytucie, i nie jest członkiem Rady Naukowej pisma. Redakcja dołoży starań, by recenzentów nie łączyły z autorem ocenianego dzieła stosunki mogące wpłynąć na rzetelność i obiektywność recenzji, a także by nie zachodził między recenzentami a autorem/autorami konflikt interesów.
  3. Do oceny omówień publikacji można jednego recenzenta.
  4. Recenzenci posiadają stopień co najmniej doktora. W przypadkach udokumentowanej kompetencji w danej dziedzinie, wyjątkowo może zostać zaakceptowana recenzja od osoby z tytułem magistra, licencjata lub równoważnym.
  5. Recenzenci zobowiązują się, że nie wykorzystają wiedzy na temat ocenianego tekstu przed jego publikacją.
  6. Recenzje są przygotowywane z zachowaniem dwustronnej anonimowości, tzn. autorzy i recenzenci nie znają swojej tożsamości.
  7. Recenzje są przygotowane z zachowaniem poufności, tzn. z treścią recenzji są zapoznawani tylko autorzy tekstów oraz członkowie redakcji pisma.
  8. Recenzje mają formę pisemną (wg formularza) i kończą się jednoznacznym wnioskiem co do dopuszczenia artykułu do publikacji lub jego odrzucenia.
  9. Redakcja może nie przyjąć lub wymagać poprawienia, bądź uzupełnienia recenzji ewidentnie niespełniających merytorycznych i formalnych wymagań recenzji naukowej, zwłaszcza zdawkowych, zawierających nieumotywowane opinie krytyczne lub pochwały, w których nie ma związku logicznego między treścią a konkluzją, tzn. recenzji zdecydowanie krytycznych, lecz z konkluzją pozytywną bądź odwrotnie.
  10. W przypadku jeśli jedna z wymaganych recenzji jest pozytywna, a druga negatywna, redakcja pisma może powołać trzeciego recenzenta.
  11. Po otrzymaniu recenzji redakcja podejmuje decyzję o jego przyjęciu do druku wzgl. odrzuceniu. Mogą zostać opublikowane artykuły, które otrzymały dwie recenzje pozytywne. W przypadku omówień publikacji wymagana jest jedna recenzja pozytywna. Redakcja zastrzega sobie prawo zażądania wniesienia poprawek lub uzupełnień wynikających z uwag recenzentów bądź własnej oceny; decyzja o publikacji zawisła jest od uwzględnienia przez autora proponowanych poprawek lub uzupełnień. Redakcja zastrzega prawo do decyzji o ostatecznej publikacji lub odrzuceniu tekstu na podstawie wniosków recenzji, oceny własnej redakcji wartości naukowej tekstu i jego spójności z tematyką wydania.
  12. Zrecenzowany i przyjęty tekst zostaje poddany redakcji i adiustacji, a następnie przekładowi i dodatkowemu sprawdzeniu przekładu.
  13. Lista recenzentów jest publikowana w każdym numerze pisma oraz jest dostępna na stronie internetowej czasopisma.